BD SENSORS Global
cz
Aktuality
Slovenský satelit GRBAlpha Foto: Spacemanic

Slovenský nanosatelit bude brzy následovat i český

V pondělí 22. března úspěšně odstartovala raketa Sojuz 2.1a, která vynesla na oběžnou dráhu i slovenský CubeSAT GRBAlpha. Název tohoto CubeSATu o rozměrech 10 x 10 x 10 cm je zkratkou slov Gamma Ray Bursts a také Alpha, což zároveň popisuje i jeho misi, kterou je detekování gamma záblesků.

GRBAlpha tak navazuje na úspěch prvního slovenského satelitu skCUBE, a je také  prvním krokem pro plánovanou flotilu nanosatelitů CAMELOT pro měření a zkoumání přechodných jevů.

Sběr dat a komunikace se satelitem je zajišťována i pozemní stanicí projektu BDSAT. Jedná se o projekt, který chystá Space divize BD SENSORS v Buchlovicích. Cubesat BDSAT bude mít za cíl měřit tlak v podmínkách otevřeného kosmu. Je to skvělá příležitost otestovat tak všechny komunikační subsytémy BDSAT, protože GRBAlpha má podobné rádio, stejné antény i software na pozemní stanici, jaké bude používat právě chystaný BDSAT.

Start satelitu BDSAT je plánován na rok 2022.

Zajímají vás další novinky? Klikněte zde na přehled novinek.


Novinky

BD SENSORS s.r.o.

Hradišťská 817
687 08 Buchlovice
Česká republika

Tel. +420 572 411 011
E-mail: prodej@bdsensors.cz

Vítejte na stránkách společnosti BD SENSORS!

Jsme společností s mezinárodním přesahem. Naše společnost má dvě dceřiné pobočky, a sice BD|SENSORS GmbH (celosvětová distribuce) a BD SENSORS sro (prodej do východní Evropy). Zde najdete kontakt na obě: